تماس با ماصفحه اصلی
سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد
   
  • کاربری - فرم مشاهده محتوای پورتال

   شهرهایی که از نظر جمعیتی متراکم است بیشتر در معرض شیوع بیماری قرار دارد؛ به همین منظور برنامه‌ریزان باید آن‌ها را از نو طراحی کنند.

   اخیرا ایده‌ای با عنوان محله‌های ۲۰ دقیقه‌ای در برخی کشورهای جهان در حال پیاده‌سازی است که پاسخی به این مسئله به شمار می‌رود.
   سازمان بهداشت جهانی شهرنشینی را به عنوان یک چالش مهم برای سلامت عمومی در قرن بیست و یکم معرفی کرده است. سکونت در شهرها مشکلات فراوانی برای مردم به وجود می‌آورد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به ابتلا به بیماری‌های واگیر نظیر بیماری جدید کرونا و بیماری‌های غیر واگیر نظیر چاقی، بیماری‌های قلبی و ریوی اشاره کرد. شیوع بیماری‌های عفونی و واگیردار در شهرها بیشتر است چراکه در این مناطق انسان‌ها و حیوانات بیشتر با هم تماس دارند. گسترش بیماری‌های عفونی مقاوم به دارو حتی پاک‌ترین و سالم‌ترین شهرهای جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و به سرعت مردم را مبتلا می‌کند.
   برنامه‌ریزان شهری باید بر ایجاد محله‌های کوچک، معروف به مناطق ۲۰ دقیقه‌ای، در شهرها تمرکز کنند و امکانات لازم نظیر شغل، مراکز درمانی، مراکز آموزشی و غیره را در اختیار ساکنان آن قرار دهند. مقامات رسمی ملبورن، کلان‌شهری در استرالیا، به طور آزمایشی در حال احداث شهرهای ۲۰ دقیقه‌ای هستند که در این شهرهای کوچک مردم می‌توانند تنها با ۲۰ دقیقه پیاده‌روی به تمام نقاط آن دسترسی داشته باشند. شهردار پاریس نیز به منظور کاهش آلودگی و بهبود کیفیت زندگی در حال احداث مناطق ۱۵ دقیقه‌ای در گوشه و کنار پاریس است. قابلیت دسترسی بالای زیرساخت‌هایی که با ظرافت و دقت تمام طراحی شده است در کنار توجه به استانداردهای طراحی برای تمام ساکنان در این مناطق شهری کوچک باعث پیشگیری از شیوع سریع بیماری‌های واگیردار می‌شود.

   ● smartexpo.mashhad.ir
   ● @smartcityexpo
   ● Instagram.com/smartcity.expo8

   تعداد بازدید :40
مجموع بازدیدها : 7,184,035
تعداد بازدید امروز : 460
تعداد بازدید دیروز : 922
آخرین به روزرسانی : 08:07  1400/09/15
آدرس :

بلوار معلم- نبش معلم یک

تلفن :05131296464
فاکس :05136090502
رایانامه :fava@mashhad.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد انجام میگردد