تماس با ماصفحه اصلی
سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد
   
  • کاربری - فرم مشاهده محتوای پورتال

   چگونه تماس خود را با محیط آلوده به ویروس کم کنیم؟
   مزیتهای شهر هوشمند مشهد برای مقابله با کرونا

   شیوع ویروس کرونا این روزها به یک بحران جهانی کم‌سابقه تبدیل شده که دغدغه بسیاری را در میان جوامع ایجاد کرده است؛ اما شهرهای هوشمند چه راهی برای مقابله با این اپیدمی دارند و چگونه از شهروندان خود در برابر این بیماری محافظت می‌کنند؟
   در زمان شیوع بیماری‌های ویروسی مسری، حتی با وجود استفاده از وسایل ضد عفونی‌کننده و رعایت بهداشت فردی، باز هم حضور در محیط‌های عمومی، خطر انتقال بیماری را در پی دارد. در چنین شرایطی موثرترین راه پیشگیری از بیماری، کاهش حضور در فضاهای عمومی است که امکان سرایت بیماری در آنها بیشتر وجود دارد. یک شهر هوشمند راهکارهایی را برای کاهش تماس با محیط‌های آلوده در زمان فراگیر شدن بیماری‌های مسری در اختیار شهروندانش قرار می‌دهد.
   به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد، خدمات الکترونیک و هوشمندی که در حال حاضر در اختیار شهروندان مشهد قرار دارد، می‌تواند تا حدود زیادی نیاز آنها به تردد در محیط شهر و فضاهای عمومی را کم کرده و یا با کاهش تماس فیزیکی با وسایل عمومی، خطر ابتلا به ویروس کرونا را کاهش دهد.
   بنا بر این گزارش، استفاده از خدمات شهرداری الکترونیک و امکان پیگیری امور اداری و خدمات مربوط به شهرداری از طریق سامانه‌های الکترونیکی موجود، یکی از ابزارهایی است که نیاز افراد را جهت مراجعه حضوری به ادارات و سازمان‌ها کاهش داده و از این طریق روند توسعه این اپیدمی را کاهش می‌دهد.
   شهروندان می‌توانند با مراجعه به آدرس اینترنتی e.mashhad.ir از میز خدمات الکترونیک شهرداری مشهد استفاده کنند و طیف وسیعی از خدماتی را که قبلاً حضوری پیگیری می‌کردند، اکنون بدون اتلاف وقت و تردد در محیط‌های پرازدحام، از طریق اینترنت انجام دهند. از استعلامات حوزه شهرسازی تا خدمات شهری و حمل و نقل و بسیاری موارد دیگر از جمله خدماتی است که از طریق الکترونیک در دسترس افراد است.
   همچنین در وب‌سایت mobile.mashhad.ir اپلیکیشن‌ها و خدمات الکترونیکی متنوعی به شهروندان پیشنهاد شده است که به راحتی از طریق گوشی همراه شما قابل دسترسی است.
   اپلیکیشن تاپ به عنوان یک ابزار جامع شهروندی برای پرداخت نیز می‌تواند شهروندان را از تماس فیزیکی با محیط‌هایی همچون بانک و دستگاه خودپرداز که در شرایط فعلی ممکن است از عوامل انتقال ویروس‌ها باشند، بی‌نیاز کنند. همچنین در موقعیت‌هایی همچون خرید از فروشگاه‌ها و یا پرداخت کرایه تاکسی، با استفاده از اسکن کیو-آر کد توسط گوشی همراه، شهروندان دیگر نیازی به استفاده از اسکناس و یا حتی کارت بانکی نخواهند داشت و بدین‌وسیله از بسیاری تماس‌ها که ممکن است سبب انتقال بیماری شوند پیشگیری می‌شود. با این اپلیکیشن می‌توان بسیاری از پرداخت‌های روزمره را به سادگی و بدون مراجعه به اماکن عمومی انجام داد.
   همچنین اپلیکیشن‌های دیگری همچون «شهر من» خدمات الکترونیکی بسیاری را به سهولت در اختیار کاربران قرار می‌دهند تا افراد نیازی به حضور در محیط‌های عمومی نداشته باشند.
   واقعیتی که نمی‌توان آن را انکار کرد این است که زندگی شهری در کنار مزایا و امکاناتی که برای ساکنان آن به دنبال دارد، با مسائلی مواجه است که در چنین مواردی شیوه سنتی زندگی دیگر جوابگو نبوده و اینجاست که شهر هوشمند، راهکارهایی هوشمندانه را برای بهبود کیفیت زندگی افراد در اختیار آنها قرار می‌دهد.
   در شرایطی همچون این روزها که بحران جهانی گسترش ویروس کرونا جان انسان‌ها را در معرض خطر قرار داده است، اصلی‌ترین راهکارها تمامی جوامع کاهش ارتباط افراد جامعه با یکدیگر و یا با اماکن عمومی است. بهره‌گیری از خدمات شهر هوشمند می‌تواند در عین تأمین نیازهای شهروندان، آنها را از حضور در فضاهای شلوغ و پر ازدحام بی‌نیاز کند.


   ● smartexpo.mashhad.ir
   ● @smartcityexpo
   ● Instagram.com/smartcity.expo8

   تعداد بازدید :25
مجموع بازدیدها : 7,184,111
تعداد بازدید امروز : 536
تعداد بازدید دیروز : 922
آخرین به روزرسانی : 08:07  1400/09/15
آدرس :

بلوار معلم- نبش معلم یک

تلفن :05131296464
فاکس :05136090502
رایانامه :fava@mashhad.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد انجام میگردد