تماس با ماصفحه اصلی
سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد
   
  • معرفی سازمان

   معرفی سازمان

    تولید و بهره‌برداری از حجم عظیم اطلاعات شهری با استفاده از روش‌های نوین ‌و برنامه‌ریزی برای‌توسعه فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات در شهرداری‌ها و توزیع و توسعه خدمات شهری که امری تخصصی و پیچیده است یکی از مهمترین دغدغه‌هایی است که همواره توجه مدیران شهرداری مشهد را به خود معطوف کرده ‌است. لذا به منظور ارائه خدمات پشتیبانی و پیمانکاری مربوط به امور رایانه‌ای سازمان آمار، اطلاعات و خدمات کامپیوتری شهرداری مشهد در سال 1376 تأسیس شد و بیشترین فعالیت سازمان‌ در بخش‌های بازرگانی، سخت‌افزاری، طراحی نرم‌افزاری و پشتیبانی متمرکز گردید. پس از استقرار اولین شورای اسلامی شهر عملکرد سازمان دگرگون و استراتژی جدیدی برای فعالیت ترسیم شد و عملکرد راهبردی، مشاوره‌ای، نظارتی، پشتیبانی و گریز از تصدی‌گری به منظور تقویت بخش خصوصی سرلوحه شرح وظایف سازمان قرار گرفت.
   این تحولات موجب افزایش توان علمی و فنی سازمان شده و فرصت بیشتری برای تحقیق ، توسعه و طراحی پروژه‌های اساسی مبتنی بر ICT فراهم نمود. اکنون با تلاش کارشناسان این سازمان، طراحی و تولید سیستم‌های مبتنی بر فن‌آوری‌های جدید، نصب، راه‌اندازی و نگهداری شبکه‌ داده‌های شهری، اجرای پروژه‌های آماری، تحلیلی و عملیات ممیزی املاک، طراحی و پیاده‌سازی سامانه‌های اطلاع‌رسانی، مشاوره و نظارت بر سیستم‌های ‌جامع شهرسازی، اتوماسیون اداری، سیستم‌های یکپارچه اداری و مالی، تعمیر، نگهداری و پشتیبانی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری محقق شده و آموزش‌های عمومی و تخصصی علوم رایانه‌ای، تحقیق و توسعه و مشاوره‌های راهبردی و نظارتی در زمینه استقرار سیستم‌های تضمین کیفیت وظایف و اهداف این سازمان را در تقویت توان IT خود و سایر شهرداری‌های کشور تشکیل می‌دهد.

   که ماموریت ها ، اهداف و چشم انداز فعالیت های سازمان کاملا مشخص شده است. 

   وظایف سازمان :

   هدایت و نظارت بر فعالیت‌های شهرداری و کلیه سازمان‌ها و مؤسسات و شرکت‌های تابع یا وابسته به شهرداری در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، فراهم آوردن امکانات و زیرساخت‌ها برای تشکیل شبکه‌های اطلاع‌رسانی و داخلی، بانک‌های اطلاعاتی، سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی، تولید آمار و اطلاعات و ارائه گزارش توصیفی تحلیلی و ساماندهی نظام گردش آمار و اطلاعات از عملکرد شهرداری همچنین آموزش، فرهنگ‌سازی و بکارگیری همه امکانات و ظرفیت‌ها در جهت نیل به شهر الکترونیک و توسعه ICT در مدیریت شهری، افزایش بهبود سیستم‌ها و افزایش بهره‌وری، بازارشناسی و بازارسازی برای فعالیت‌های درآمدزایی

   ماده 6 : موضوع فعالیت سازمان
   سازمان مکلف است پس از اخذ مجوزهای لازم از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، شورای انفورماتیک کشور و سایر مراجع قانونی و ذیربط براساس شرح وظایف ذیل اقدام نماید:
   1. تشکیل بانک‌های اطلاعاتی و سیستم‌های جامع اتوماسیون ادرای به منظور جمع آوری، تدوین، نگهداری و بروز رسانی و استنتاج کلیه آمار و اطلاعات مدیریت شهری و ارائه گزارش‌های توصیفی و تحلیلی مرتبط با برنامه‌ریزی شهری و شهرداری و اطلاع رسانی مفید و مؤثر.
   2. ایجاد شبکه‌های داخلی، اطلاع‌رسانی و فراهم آوردن زمینه‌های لازم برای توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در شهرداری و برقراری ارتباط با سایر ادارات، نهادها و شرکت‌ها و مؤسسات و... ارائه خدمات آماری و فناوری اطلاعات.
   3. مکانیزه کردن سیستم‌های موجود و موردنیاز شهرداری نظیر حقوق و دستمزد و امور پرسنلی، حسابداری، انبار، اموال و...
   4. تحقق و پژوهش و کسب آخرین دستاوردهای علمی و تجربی در زمینه فن‌آوری اطلاعات و ایجاد بسترهای مناسب و زیرساخت‌های متناسب در جهت بکارگیری و استفاده از فناوری‌های جدید در شهرداری.
   5. فراهم آوردن زمینه‌های لازم برای ایجاد ارتباط منطقی بین شهرداری با سایر شهرداری‌های کشور با نظارت و تأیید وزارت کشور.
   6. نیازسنجی، امکان سنجی، تجزیه و تحلیل، طراحی، برنامه نویسی، پیاده سازی، نصب، تست و راه‌اندازی و پشتیبانی، آموزش و همچنین مدیریت کلیه سیستم‌های رایانه‌ای شهرداری و مؤسسات، شرکت‌های وابسته و تابعه اعم از سخت‌افزاری، شبکه، وب سایت و...
   7. اهتمام در امر آموزش علوم و فنون رایانه‌ای برای کلیه کاربران به طرقی که وزارت کشور اعلام و ابلاغ می‌نماید.
   8. در صورت تشکیل اتحادیه، سازمان‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری‌های کشور با اخذ مجوز و اعلام وزارت کشور به عضویت اتحادیه مذکور در خواهند آمد.
   9. ایجاد سیستم بهینه گردش اطلاعات و اصلاح فرآیندهای گردش کار و مدیریت اطلاعات در کلیه سطوح سازمانی شهرداری
   10. راه اندازی و مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی جغرافیایی (GIS) و بانکهای اطلاعاتی نقشه‌ای در شهرداری و نرم‌افزارهای مربوطه.
   11. پشتیبانی همه جانبه کلیه فعالیت‌های رایانه‌ای در شهرداری و ایجاد شبکه و پایگاه اطلاع‌رسانی مدیریت شهری در جهت اجرای طرح تکریم ارباب رجوع.
   12. سازمان می‌تواند با رعایت مقررات مربوطه علاوه بر انجام فعالیت‌های رایانه‌ای مربوط به شهرداری در برگزاری نمایشگاه‌ها، بازارشناسی، بازارسازی و بازاریابی فعالیت داشته باشد تا بتواند بخشی از هزینه‌های سازمان را تأمین نماید.
   13. اهتمام در رعایت کلیه استانداردها و ضوابط مربوط به استفاده از سیستم‌های مربوط به امور آمار اطلاعات و خدمات کامپیوتری (سخت‌افزار، نرم‌افزار، شبکه) که توسط مراجع ذیصلاح تعیین و از سوی وزارت کشور ابلاغ می‌گردد.
   14. اهتمام در آموزش علوم آمار و اطلاعات و مباحث مرتبط با سیستم‌های کاربردی کامپیوتری از طریق ایجاد و برگزاری دوره‌های آموزش حضوری، مکاتبه‌ای، دانشگاهی در مقاطع تحصیلی و دوره‌های زمانی مختلف با رعایت مقررات مربوطه.
   15. تهیه و تولید و ارائه اطلاعات مرتبط با فعالیت‌های سازمان و شهرداری در جهت هماهنگی با محیط بیرونی سازمان و بهره‌برداری مقابل و متقابل از دیگر سازمان‌های تولید کننده اطلاعات.
   16. تهیه و تأمین و تحویل سخت‌افزار و نرم‌افزار با توجه به سیستم‌های موردنیاز واحدهای مختلف شهرداری و سایر سازمان‌های وابسته و شهرداری‌های کشور.
   17. توسعه و بهسازی و نگهداری سیستم‌های کامپیوتری از طریق تشکیل کمیته‌های تخصصی تحلیل سیستم‌دهی و ارائه آنچه جوابگوی نیاز کلیه واحدهای شهرداری باشد.
   18. ایجاد سیستم بهینه گردش و مدیریت اطلاعات در کلیه سطوح سازمانی شهرداری.
   ماده 7 : محدوده عمل سازمان
   سازمان می‌تواند به کلیه شهرداری‌های استان و سازمان‌ها و مؤسسات و شرکت‌های تابعه وابسته به شهرداری‌ها خدمات ارائه نماید. در بهره‌گیری از خدمات سازمان، شهرداری‌های استان و سازمان‌های وابسته به آنها از اولویت برخوردارند.
   تبصره: در صورت داشتن توان فنی و امکانات مازاد و فوق‌العاده سازمان می‌تواند به شهرداری‌های کشور و سایر شرکت ها و مؤسسات و سازمان‌ها خدمات ارائه دهد.

   پل های ارتباطی
   تلفن تماس :05131296464فکس :05136090502رایانامه :fava@mashhad.ir
   آدرس :مشهد - بلوار معلم - نبش معلم یک - ساختمان اله سیت

   کد پستی:9188613335
مجموع بازدیدها : 7,272,079
تعداد بازدید امروز : 223
تعداد بازدید دیروز : 1,751
آخرین به روزرسانی : 11:51  1400/10/28
آدرس :

بلوار معلم- نبش معلم یک

تلفن :05131296464
فاکس :05136090502
رایانامه :fava@mashhad.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد انجام میگردد