تماس با ماصفحه اصلی
سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد
   
  • بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 250
   کد: 179041
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
   به منظور تحلیل داده شاخص‌های عملکردی شهرهای هوشمند صورت گرفت؛

   امضای تفاهم‌نامه همکاری سازمان فناوری اطلاعات شهرداری مشهد و پژوهشگاه ICT

   تفاهم‌نامه همکاری سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد و پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به منظور جمع‌آوری و تحلیل داده‌های مربوط به شاخص‌های عملکردی شهرهای هوشمند برای شهر مشهد، به امضا رسید.
   امضای تفاهم‌نامه همکاری سازمان فناوری اطلاعات شهرداری مشهد و پژوهشگاه ICT

   به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد، دو مجموعه پژوهشگاه ICT و سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد، روز گذشته در راسـتای تحقق اهداف و راهبردهای خود جهت ایجاد ارزش و هم‌افزایی با بهره‌گیری از حداکثر منابع و فرصت‌های طرفین، تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.
   موضوع این تفاهم ‌نامه، همکاری در جمع‌آوری و تحلیل داده‌های مربوط به شاخص‌های عملکردی شهرهای هوشمند برای شهر مشهد بر اساس روش استاندارد جامعه بین‌المللی مخابرات (ITU) است. اهداف این تفاهم نامه، مطالعه و تکمیل داده‌های مورد نیاز برای ارزیابی شاخص‌های عملکردی شهر مشهد، ارزیابی شاخص‌های عملکرد کلیدی جهت ارائه به ITU و تعامل با ITU در جهت تایید فرآیند ارزیابی ذکر شده است.
   همچنین ارتباط با ITU و فراهم آوردن امکانات لازم برای حضور کارشناسان ITU در ایران، ارائه راهکار جمع‌آوری داده‌های مورد نیاز به سازمان و شفاف‌سازی روش اندازه‌گیریKPIs ، نظارت بر فرایند جمع‌آوری داده و مشاوره در ارزیابی شاخص‌ها و همکاری در ارائه نتایج ارزیابی به ITU و اخذ تاییدیه مربوطه، از جمله توافقات با پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ذکر شده است.

   ضرورت ملموس شدن اجرای اینترنت اشیا در شهرهای هوشمند
   دکتر وحید یزدانیان، رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در این نشست به اهمیت هوشمندسازی شهرها اشاره و اظهار کرد: رویداد شهر هوشمند مقوله‌ای است که طبیعتا در تمام شهرها کمابیش اجرا شده و قابل رقابت است اما پیشگامی در این حوزه باعث ایجاد محرک قوی‌تری در فعالیت‌ها خواهد شد.
   وی ضمن تاکید بر بهره‌گیری از اینترنت اشیا در حوزه خدمات شهر هوشمند، افزود: نباید IOT را به چند اسلاید محدود کرد و این فناوری باید در خدمات شهری خودش را نشان دهد و به شکل واقعی قابل لمس باشد؛ لذا هم می‌توان بخش خصوصی را در این عرصه به سازمان فناوری اطلاعات مشهد وصل کرد و هم در بخش هزینه‌ها با ایجاد سرویس‌های خاص، درآمدزایی کرده و در آن مشارکت داشت.

   سرویس شهرداری الکترونیک از فساد اداری جلوگیری می‌کند
   محمدجواد رجائیان مدیرعامل و عضو هیئت‌مدیره سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد نیز در بخشی از این نشست ضمن ارائه گزارشی از خدمات هوشمندسازی شهر مشهد، گفت: شهر مشهد در حوزه فناوری اطلاعات ویژگی‌های برتری نسبت به سایر کلان‌شهرها دارد و این تمایز در سطح به کارگیری مثلا «من کارت» یا توسعه پرداخت های خرد qr در سطح شهر نمایان است. وی همچنین از اجرای سرویس شهرداری الکترونیک در مشهد در یک هفته اخیر خبر داد و گفت: هم‌زمان با راه‌اندازی این سرویس، درِ تمام طبقات یکی از مناطق شهرداری مشهد بسته شده و فقط در طبقه اول برخی خدمات حضوری پاسخ داده می‌شود.
   به گفته این مقام مسئول، سرویس شهرداری الکترونیک از بسیاری مفاسد خرد و کلان جلوگیری می‌کند و می‌تواند در کمترین زمان به مشکلات شهری مردم رسیدگی کند.
   رجائیان در پایان اظهارات خود بیان کرد: فضای پذیرندگی امکانات هوشمند در شهر مشهد فراهم شده و ورود پژوهشگاه ICT می‌تواند در زمینه ارزیابی‌ها کمک قابل توجهی به ما داشته باشد تا در نهایت بتوانیم ضمن ایجاد برند، یک فضای رقابتی سیستماتیک به وجود آوریم.
   گفتنی است؛ شاخص‌های عملکرد کلیدی (KPI)، شاخص‌هایی هستند که از سوی ITU برای اندازه‌گیری میزان پایداری و هوشمندی شهرها ارائه شده است و کارگروه اجرایی تفاهم‌نامه حاضر، متشکل از نمایندگان سازمان فاوای شهرداری مشهد و نمایندگان پژوهشگاه، سازوکار، نحوه پیاده‌سازی، برنامه زمان‌بندی و مسئولیت‌های طرفین مرتبط با اجرای تفاهم‌نامه را مشخص خواهد کرد.

    

   تعداد بازدید: 250
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
مجموع بازدیدها : 7,272,020
تعداد بازدید امروز : 164
تعداد بازدید دیروز : 1,751
آخرین به روزرسانی : 11:51  1400/10/28
آدرس :

بلوار معلم- نبش معلم یک

تلفن :05131296464
فاکس :05136090502
رایانامه :fava@mashhad.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد انجام میگردد