تماس با ماصفحه اصلی
سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد
   
  • بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 158
   کد: 165760
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۱۰/۱۵

   شهر هوشمند ابزاری برای رسیدن به شهر عدالت محور است

   یاسر اسدپور مدیر عامل سازمان فاوای شهرداری ارومیه: شهر هوشمند ابزاری برای رسیدن به شهر عدالت محور است
   شهر هوشمند ابزاری برای رسیدن به شهر عدالت محور است

    

   به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری ارومیه درگفتگو با ستاد خبری هشتمین نمایشگاه تخصصی شهرهوشمند گفت:

   یک شهر باید چه مشخصاتی داشته باشد تا بتوان آن را یک شهر هوشمند قلمداد کرد؟ امروزه همه مقوله‌های حوزه مدیریت شهری در دنیا با نام Smart City(شهر هوشمند)شناخته می‌شوند و در واقع شهرهای هوشمند در همه پلتفرم‌ها نقش بازی می‌کند اما برای رفتن به سمت شهر هوشمند باید بتوان در همه حوزه‌ها دست به یکپارچگی زد . اصل شهر هوشمند و فناوری اطلاعات یک ابزار است برای رسیدن به شهر عدالت محور؛ شهر هوشمند ابزاری است که می تواند همه حوزه‌های شهری را به هم مرتبط کند و در راستای همان ارتباط و یکپارچگی، دیتابیس‌هایی در حوزه‌های مختلف مدیریت شهری باعث می‌شود علاوه بر ارائه سرویس‌های الکترونیکی بهتر، شفاف‌سازی هم صورت بگیرد.

   آیا باید تفاوتی میان شهر هوشمند و شهر الکترونیک قائل شویم؟ شاید دولت الکترونیک، شهرداری الکترونیک یا شهر الکترونیک قسمتی از شهر هوشمند باشد اما مقوله شهر هوشمند بسیار وسیع است و نباید آن را با شهر الکترونیک یا دولت الکترونیک اشتباه گرفت. در ایران با توجه به عدم وجود مدیریت یکپارچه شهری، شهرداری‌ها نمی توانند تنها متولی شهر هوشمند باشند؛ شهرداری‌ها فقط می‌توانند در بخشی از مقوله‌های شهر هوشمند، مثل مقوله حمل و نقل و ترافیک، آموزش‌های شهروندی و محیط هوشمند نقش داشته باشند و یا در حوزه صرفه‌جویی در انرژی و حوزه اقتصاد شهری با حمایت استارت‌آپ ها قدمی بردارند اما در حالت کلی سایر دستگاه‌ها باید پای کار بیایند تا آن همگرایی لازم ایجاد شود. در دنیا هر شهری تنها بخشی از این مقوله هوشمندسازی را پیش برده است. در کشور ما هم بعضی از کلان‌شهرها از جمله مشهد تلاش می‌کنند در این راستا قدم بردارند؛ اگرچه کارهای خوبی در این زمینه انجام شده ولی مسیر پیش رو بسیار طولانی است. فعلا در مرحله‌ای هستیم که فقط می توانیم بگوئیم آمادگی هوشمند شدن را داریم؛ تا زمانی که حاکمیتی پشت این کار نباشد و ساختار هوشمندسازی را نبینیم، سخت است با سرعت مناسب و نقشه راه تعیین شده به جایی برسیم که برای همه قابل قبول باشد.

   با توجه به هشتمین نمایشگاه شهر هوشمند، مشهد چقدر ظرفیت هوشمندسازی دارد و چطور در این زمینه کار کرده است؟مشهد از نظر استفاده از ابزارهای فناوری اطلاعات، در سطح کشور بسیارخوب کار کرده است؛ نیروی متخصص خوبی هم دارد اما فقط شهرداری مشهد خوب کار کرده است. برای رسیدن به شهر هوشمند اول بایستی ساختار آن خوب دیده شود؛ ساختار شهر هوشمند مشهد برای من روشن نیست. اینکه استانداری به عنوان تنها ارگان حاکمیتی که تمام حوزه‌های خدمات ‌رسان را به نوعی زیر چتر خود دارد کجای کار است. آیا بین مسئولان شهری همگرایی ایجاد شده است، نقشه راه چیده شده یا نه؛ من از اینها اطلاعی ندارم اما در این نمایشگاه دیدم که ابزارهای فناوری در حوزه های مختلف مدیریت شهری به کار گرفته شده که می تواند الگوی خوبی برای سایر شهرها باشد.

   تعامل کلان‌شهرهای کشور در این زمینه چگونه است؟ در کمیته فناوری اطلاعات کلان‌شهری دبیرخانه‌ای داریم که به همگرایی بیشتر کلان‌شهرهای کشور کمک می کند؛ طبیعتا انتقال تجربیات در آن حوزه هم اتفاق می‌افتد اما اگر بخواهیم به بحث هوشمندسازی برسیم باید همگرایی لازم وجود داشته باشد و اگر بخواهیم در استفاده از ابزارهای فناورانه به مرحله‌ای برسیم باید بازهم جلوتر برویم؛ یعنی اینگونه نیست که بگوئیم یکی دو شهر به مرحله هوشمندسازی رسیده‌اند و بقیه شهرها فاصله بسیاری دارند. من چندان فاصله‌ای را حس نمی‌کنم؛ اگرچه در بسیاری از موارد از تجربه مشهد استفاده می‌کنیم اما بسیاری از این ابزارها و نرم‌افزارهای ارائه شده، درمدیریت شهری ارومیه هم وجود دارد. مثلا در حوزه عرضه دیجیتال، ارومیه یکی از شهرهای درجه یک کشور است. استارت‌آپ‌های مختلفی هم در این حوزه وجود دارند که با توجه به نزدیکی به کشور ترکیه و تبادل اطلاعات و همگرایی که از رفت و آمدهای شرکت‌های ترک و شرکت‌های استان آذربایجان غربی حاصل می شود رشد می‌کنند. من به عنوان یک شهروند ایرانی علاقه‌مندم که تعاملات کلان‌شهرها بیشتر از این شود تا به رشد فناوری اطلاعات و استفاده از ابزارهای شهر هوشمند جهت آسایش و راحتی مردم کمک کند. در عین حال جامعه ما نیازمند شفاف‌سازی است؛ شاید با استفاده از این ابزارها بتوانیم در این راستا نیز نقش بیشتری داشته باشیم.

   به نظر شما رویدادهایی مانند این نمایشگاه‌ چقدر می‌توانند در این حوزه موثر باشند؟ما به عنوان حوزه‌هایی که به نوعی می‌توانند به استارت‌آپ‌ها کمک کنند، باید دست از تصدی‌گری برداریم و بخش‌های خصوصی را حمایت کنیم و در عین نظارت، آنها را به سمت رشد کردن هدایت کنیم تا روز به روز پروژه‌های بزرگتری را به عهده بگیرند. هم بودجه‌های ملی ما محدود است و هم بودجه‌های مدیریت شهری؛ بنابراین نمی‌توانیم با تصدی‌گری خود و با آن بودجه‌ها شهر را هوشمند کنیم. تنها راهکار این معضل حمایت استارت‌آپ‌ها است. خوشبختانه مشهد بعد از تهران، دومین شهر کشور است که استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های خوبی دارد که در نمایشکاه شرکت کرده‌اند ومن ایده‌های جدیدی از این دوستان گرفتم. نمایشگاه به برقراری ارتباط بین ما و استارت‌آپ‌ها کمک می‌کند؛ شاید همین ارتباط زمینه همکاری آنها با سازمان فاوای ارومیه شود .
   • هشتمین نمایشگاه شهر هوشمند/ 12 تا 16 دی‌ماه / نمایشگاه بین‌المللی مشهد/ سالن فردوسی
    

   تعداد بازدید: 158
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
مجموع بازدیدها : 7,425,358
تعداد بازدید امروز : 495
تعداد بازدید دیروز : 1,121
آخرین به روزرسانی : 12:02  1401/03/03
آدرس :

بلوار معلم- نبش معلم یک

تلفن :05131296464
فاکس :05131291314
رایانامه :fava@mashhad.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد انجام میگردد