تماس با ماصفحه اصلی
سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد
   
  • بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 338
   کد: 164761
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۹/۲۹

   با سیستم سنتی نمی‌توان مدیریت کرد

   رئیس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری زاهدان گفت: ما چه بخواهیم و چه نخواهیم باید در مسیر هوشمندسازی حرکت کنیم و دیگر با سیستم سنتی نمی‌شود مدیریت شهری بهینه انجام داد.
   با سیستم سنتی نمی‌توان مدیریت کرد

   به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد زهرا احمدی، در گفت‌وگو با ستاد خبری هشتمین نمایشگاه شهر هوشمند افزود: تمام هدف‌ها و بودجه‌ها باید در راستای هوشمندسازی قرار گیرد و در این زمینه هزینه شود؛ چراکه مدیریت شهری بر پایه اصول سنتی غیرممکن است و کارها پیش نمی‌رود. تنوع کارها بسیار زیاد است و چنانچه هوشمندسازی در کارها انجام نشود از آن‌ها عقب خواهیم ماند.
   این کارشناس ارشد مهندسی صنایع، مدیریت سیستم و بهره‌وری گفت: بسترهای مورد نیاز برای هوشمندسازی در بسیاری از کلان‌شهرها وجود دارد؛ ولی متاسفانه زاهدان در حوزه زیرساختی در گروه شهرهای کم‌برخوردار قرار دارد و این کمبود، در بودجه‌بندی‌ها نیز مورد توجه قرار نمی‌گیرد.
   رئیس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری زاهدان در ادامه خاطرنشان کرد: برای حرکت به سمت هوشمندسازی در قدم اول باید زیرساخت‌ها را فراهم کرد که این کار بسیار سخت و هزینه‌بر است. در شهری مانند زاهدان هنوز زیرساخت‌هایی همچون فیبرنوری وجود ندارد. ما در قدم اول برای حل این مشکل بسترهای مخابرات را اجاره کرده‌ایم و در نظر داریم فقط در مکان‌هایی که این بستر وجود ندارد فیبر راه‌اندازی کنیم.
   احمدی افزود: به قطع باید در این مسیر با تمام سختی‌ها و کمبودهایی که وجود دارد حرکت کرد؛ چراکه یک نوع ارزش افزوده برای شهرها به حساب می‌آید. با راه‌اندازی بسترهای هوشمندسازی نه تنها مشکلات بسیاری در شهرها حل خواهد شد بلکه در آینده نیز محل درآمد خواهد بود. به این نوع هزینه‌ها باید به چشم سرمایه‌گذاری نگاه کرد؛ چراکه در درازمدت فواید آن را شاهد خواهیم بود.
   رئیس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری زاهدان در ادامه خاطرنشان کرد: هوشمندسازی در تمام جوانب زندگی مفید است و از تفکیک زباله گرفته تا انجام امور شهری و پرداخت قبوض می‌تواند برای شهر، شهروندان و شهرداری مفید باشد. همچنین در دریافت و پرداخت عوارض شهری چنانچه این کار سیستمی انجام شود نه تنها برای شهروند صرفه‌جویی‌هایی در وقت و هزینه خواهد داشت بلکه در سلامتی خود فرد و شهر نیز مفید است؛ چراکه آلودگی هوا کاهش می‌یابد و علاوه براین شهروندان خدمات بیشتری نیز می‌توانند دریافت کنند.
   احمدی افزود: در نمایشگاه تهران هوشمند که اخیرا برگزار شده بود ما شاهد رشد فناوری‌ها در شهرها بودیم که امیدوارم سیاست‌های کلان به سمت و سویی حرکت کند که این هوشمندسازی‌ها عادلانه در تمام شهرها پیاده شود.
   رئیس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری زاهدان خاطرنشان کرد: به نظرم در نمایشگاه مشهد تکرارها باید حذف شود و دوباره همان برنامه‌های تهران تکرار نشود و دستاوردهای تازه رونمایی شود و از قالب نمایشگاه صرف خارج شود.
   وی در ارتباط با حضور استارتاپ‌ها در نمایشگاه مشهد نیز گفت: چنانچه قرار است در این نمایشگاه استارتاپ‌ها و نرم‌افزارهای خدماتی حضور داشته باشند بهتر است که حضورشان متفاوت بوده و باتوجه به نیازهای کلان‌شهرها برای آن‌ها برنامه و پیشنهاد داشته باشند. به عنوان مثال اپ‌های خدمات حمل‌ونقل این موضوع را بررسی کنند که چرا در شهری مانند زاهدان موفق نبوده‌اند یا اینکه استارتاپ‌ها این موضوع را بررسی کنند و راهکار دهند که چرا طرح تفکیک زباله از مبدا در این شهر به نتیجه نرسیده است. اگر طرح‌هایی که خاص و بومی هر شهر باشد ارائه گردد می‌توان گفت که حضور آن‌ها نقشی موثر داشته است.
    

   تعداد بازدید: 338
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
مجموع بازدیدها : 7,425,312
تعداد بازدید امروز : 449
تعداد بازدید دیروز : 1,121
آخرین به روزرسانی : 12:02  1401/03/03
آدرس :

بلوار معلم- نبش معلم یک

تلفن :05131296464
فاکس :05131291314
رایانامه :fava@mashhad.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد انجام میگردد