تماس با ماصفحه اصلی
سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد
   
  • بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 311
   کد: 156988
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۵/۲۵

   جلسه کمیته شهرهوشمند با تاکید بر تبادل اطلاعات بین دستگاهی برگزار شد

   مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد از برگزاری دومین جلسه کمیته شهرهوشمند با حضور نمایندگان دستگاههای اداری استان خبر داد.
   جلسه کمیته شهرهوشمند با تاکید بر تبادل اطلاعات بین دستگاهی برگزار شد

   به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد" محمد جواد رجائیان" در دومین جلسه کمیته شهرهوشمند استانداری خراسان رضوی با موضوع تبادل اطلاعات بین دستگاهی که با حضور مدیرفناوری اطلاعات و شبکه دولت و جمعی از مدیران ارشد دستگاههای اجرایی استان در محل سالن جاسات سازمان فاوا شهرداری مشهد برگزار شد، ضمن تبریک فرا رسیدن ماه ذی الحجه و تقارن این ماه با سالگرد پیوند آسمانی حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه الزهرا (س)، اعیاد قربان و غدیر اظهار امیدواری کرد برگزاری دومین جلسه کمیته شهرهوشمند استانداری خراسان رضوی و تقارن آن با ماه پرخیر و برکت ذی الحجه ، باعث شود تا ارتباط و تعامل دو سویه بین دستگاهی هرچه زودتر به نتیجه رسیده و بر اساس تفاهم نامه های سه جانبه، تبادل اطلاعات هرچه سریع تر و بهتر از قبل انجام شود.
   وی در ادامه این جلسه ضمن معرفی برخی از خدمات الکترونیک شهرداری با قابلیت ارایه به دیگر دستگاههای اجرایی، به تشریح جزئیات نیازمندیهای اطلاعاتی سامانه های خدمات الکترونیک شهرداری مشهد پرداخت و اظهارداشت: هر یک از دستگاههای دخیل در مدیریت شهری درصدی از فرآیندهای کاری خود را مکانیزه و از طریق وب سایت اقدام به اطلاع رسانی فعالیت هایشان کرده اند حتی در برخی موارد نیز شاهد ارتباط تعاملی این دستگاهها با یکدیگر هستیم، به عنوان نمونه سازمان فاوا شهرداری مشهد با اداره کل پست تعاملی خوبی دارد به نحوی که اختصاص کد پستی همزمان با صدور پایانکار گوشه ای از ارائه خدمات الکترونیکی به شهروندان است که از ابتدای سال 93 تاکنون در تعامل شهرداری با شرکت پست محقق شده است.
   رجائیان در ادامه همچنین تصریح کرد: در راستای تحقق اهداف دولت الکترونیک و مطابق با جلسه ماه گذشته این کمیته، درخصوص احصاء نیازهای اطلاعاتی از دستگاههای اداری و معرفی خدمات الکترونیک، همچنان بحث تبادل برخی اطلاعات مورد نیاز سامانه های خدمات الکترونیک شهرداری مشهد، با چالش مواجه هست. اطلاعاتی مانند: نام و نام خانوادگی و کد کاداستر ملک، اطلاعات سجلی اشخاص، شماره پلاک ، نوع خودرو، دریافت کد ملی و ...
   مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد در تشریح نیاز سامانه های خدمات الکترونیک شهرداری و درخواست فیلد اطلاعاتی کدملی از اداره کل ثبت احوال اظهارداشت: در برخی موارد ضروری است هویت افرادی را که کار یا درخواستی از مجموعه شهرداری مشهد دارند مشخص شود؛ به این معنی که با گرفتن شماره ملی از شهروند در درگاه های خدمات الکترونیکی، اطلاعات شناسنامه‌ای وی از طریق سرویس ثبت احوال دریافت شود تا دیگر نیازی به درخواست مدارک مثل کپی شناسنامه و کارت ملی و ... نباشد. این نیاز اطلاعاتی شهرداری، فقط در تبادل بین دستگاهی میسر خواهد شد.
   وی در ادامه با اشاره به اینکه برای رسیدن به دولت الکترونیک باید ساز و کارهای تبادل اطلاعات بین دستگاه‌ها را طوری تامین کنیم که بتوان با حداقل بروکراسی اداری و حداقل رفت و آمدهای فیزیکی، نتایج مورد انتظار را از تبادل و تعامل اطلاعات به دست آورد،اظهارداشت: وجود موضوع محرمانگی و سری بودن اطلاعات باعث بسیاری از مشکلات در انتقال اطلاعات می‌شود. در این زمینه به نظر می رسد ضروری است با حفظ امنیت اطلاعات بین دستگاهی، نگاه سنتی به اطلاعات که بعضا، مانع تبادل و تعامل اطلاعات می‌شود، تغییر یابد.
   رجائیان در خاتمه با اشاره به برخی از سرویس های خدمات الکترونیک و گام های اجرایی مثبتی که شهرداری مشهد برای پیاده سازی برخی از پروژه ها برداشته، ا اظهارداشت: بی شک همراهی و هم افزایی ارگانهای ثبت اسناد و املاک، ثبت احوال کشور، پلیس راهور، شهرداری های دیگر شهرها، سازمان شهرداریها و دهیاریها، آموزش و پرورش، نیروی انتظامی، دانشگاه علوم پزشکی، بانک ملی و شهر، سازمان نظام مهندسی، دارایی، دفاتر اسناد رسمی و... در بحث تبادل اطلاعات بین دستگاهی با شهرداری مشهد لازم و ضروری است.
   گفتنی است در این جلسه مقرر شد اطلاعات درخواستی دیگر دستگاهها نیز احصا و اطلاع رسانی لازم صورت بگیرد.
    

   تعداد بازدید: 311
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
مجموع بازدیدها : 7,269,233
تعداد بازدید امروز : 324
تعداد بازدید دیروز : 1,086
آخرین به روزرسانی : 13:20  1400/10/26
آدرس :

بلوار معلم- نبش معلم یک

تلفن :05131296464
فاکس :05136090502
رایانامه :fava@mashhad.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد انجام میگردد