تماس با ماصفحه اصلی
سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد
   
  • بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 173
   کد: 210076
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
   رونمایی از زیرساخت هم‌پذیرندگی کیف‌پول‌های موبایلی ایران «کیان»

   «شاپرکِ» کیف‌پول‌ها رسید!

   هم‌زمان با گشایش ششمین نمایشگاه تراکنش ایران در تهران که در روزهای ۲۳ و ۲۴ دی ماه برگزار شد، زیرساخت هم‌پذیرندگی کیف‌پول‌های موبایلی ایران با نام «کیان» رونمایی شد.

   «شاپرکِ» کیف‌پول‌ها رسید!

   بر اساس این گزارش؛ سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد که با شرکت در این نمایشگاه به معرفی دستاوردها و ارائه تجربیات خود در حوزه توسعه زیرساخت‌های نوین پرداخت الکترونیک و بهویژه پرداخت‌های خرد شهروندی پرداخته بود، یکی از اثرگذارین پروژه‌های خود را در این زمینه  به صورت رسمی معرفی کرد.

   زیرساخت هم‌پذیرندگی کیف‌پول‌های موبایلی ایران که با نام اختصاری «کیان» رونمایی شد، می‌تواند به عنوان یک بستر جامع، سبب هم‌گرایی و انسجام اپلیکیشن‌های فعال در عرصه پرداخت الکترونیک شود و بستر لازم برای گرایش بیشتر عموم به این حوزه را فراهم آورد.

   به عبارت دیگر «کیان» در حوزه کیف پول‌های موبایلی همان نقشی را ایفا خواهد کرد که «شاپرک» در شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی بر عهده دارد و به عنوان یک شبکه یکپارچه می‌تواند استفاده از عموم اپلیکیشن‌های فعال در این حوزه را تسهیل کند؛ چراکه پذیرندگان می‌توانند تنها با استفاده از یک کیوآرکد، تبادلات مالی را با تمامی اپلیکیشن‌های حاضر در این زیرساخت به سادگی انجام دهند و کاربران نیز از خدمات متنوع این اپ‌ها در یک بستر واحد  بهره خواهند برد.

   به این ترتیب شهروندان می‌توانند بسیاری از پرداخت‌های خرد همچون کرایه سیستم حمل و نقل عمومی، خریدهای روزمره و طیف وسیعی از خدمات شهروندی را با بهره‌گیری از زیرساخت «کیان» و از طریق اپلیکیشن‌های مختلف فعال در این حوزه به سادگی انجام دهند.

   اما محمد جواد رجائیان ، مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد در حاشیه این نمایشگاه گفت: زیرساخت‌های هم‌پذیرندگی در زمینه کیف پول‌های موبایلی، یک ضرورت در مدیریت شهری به شمار می‌رود؛ چراکه اگر چنین زیرساختی وجود نداشته باشد ناچاریم که استفاده از یک اپلیکیشن خاص را به شهروندان توصیه کنیم و چنین چیزی ممکن است برای عموم خوشایند نباشد. در دنیای مجازی، مصرف‌کننده باید امکان انتخاب داشته باشد. بر این اساس زیرساخت «کیان» به وجود آمده و معادل شبکه شتاب و شاپرک در نظام بانکی است.

   مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری مشهد خاطرنشان کرد: بر اساس آمارها تا پیش از دوران اپیدمی کرونا، سالانه حداقل 18 میلیون زائر و مسافر از شهرهای مختلف به مشهد آمده‌اند. بنابراین اگر کیف پولی داشته باشیم که در کل کشور قابل استفاده باشد، شهروندانی که از سایر نقاط به مشهد می‌آیند می‌توانند از همان کیف پول استفاده کنند. در نتیجه یک صرفه‌جویی در سطح ملی اتفاق می‌افتد و کارت‌هایی که وارداتی است حذف شده و یک روش پرداخت جدید و بهینه جایگزین آن می‌شود.

    

   پاندمی کرونا فرصتی برای توسعه بیشتر دولت الکترونیکی

   همچنین‌معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران با حضور در غرفه سازمان فاوا مشهد گفت: پاندمی کرونا فرصتی برای توسعه بیشتر دولت الکترونیکی و خدمات الکترونیکی فراهم آورد.

   بهنام ولی‌زاده  اظهار کرد: خراسان رضوی جزو استان‌های اول کشور در زمینه توسعه و فناوری است و کاری که سازمان فاوا شهرداری مشهد در خصوص زیرساخت «کیان» انجام داده، اقدام ارزنده‌ای به شمار می‌رود. این نوآوری سبب می‌شود به عنوان مثال در تاکسی، اتوبوس و یا موقعیت‌های دیگر به جای مبادله پول و اسکناس، فرایند پرداخت از طریق اسکن یک کیوآرکد واحد و به سادگی انجام شود.

   وی با اشاره به شرایط خاص فعلی و گسترش ویروس کووید-19 در سطح جهان گفت: با استفاده از این روش، علاوه بر پیشگیری از انتقال بیماری توسط روش‌های پرداخت فیزیکی، موضوع انجام الکترونیکی امور برای عموم مردم ملمو‌س‌تر می‌شود.

   وی گفت: شهروندان با استفاده از زیرساخت «کیان» می‌توانند خدمات مختلف را از این طریق دریافت کنند و نیازی به نصب اپلیکیشن‌های متعدد برای امور مختلف ندارند.

    

   گرایش مطالبه شهروندان به سمت سرویس‌های غیرحضوری

   بر اساس این‌گزارش، مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری تهران نیز در حاشیه نمایشگاه به خبرنگار ما گفت:  امیدوارم تعاملاتی میان زیرساخت «کیان» که توسط سازمان فاوا شهرداری مشهد طراحی شده و پروژه «شهرپی» که در تهران ایجاد شده است داشته باشیم.

   محمد فرجود، از گرایش بیشتر شهروندان به دریافت خدمات غیرحضوری و دیجیتال در دوران همه‌گیری کرونا خبر داد و گفت: خدمات شهری در دوران شیوع بیماری کرونا دستخوش تحولاتی جدی شده است. مطالبه شهروندان به سمت سرویس‌های غیرحضوری گرایش پیدا کرده و انتظارشان از شهرداری‌ها نیز این است که خدمات آنها در بسترهای غیرحضوری و در قالب‌های آنلاین و دیجیتال ارائه شود.

   وی ضمن بازدید از غرفه سازمان فاوا شهرداری مشهد در این نمایشگاه و آشنایی با زیرساخت هم‌پذیرندگی کیف پو‌ل‌های موبایلی ایران با نام «کیان» افزود: شاهد اتفاق خوبی هستیم؛ چراکه جریان ارائه خدمات آنلاین جدی‌تر شده و سرویس‌های شهرداری‌ها به صورت دیجیتال در آمده است. خدمات جدید حوزه پرداخت نیز در همین راستا است.

   فرجود با اشاره به اقبال عمومی نسبت به این تحولات اذعان کرد: شهروندان علاقمند شده‌اند که با روش‌های نوین موبایلی پرداخت‌های خود را انجام دهند. بهویژه آن که با توجه به شرایط اپیدمی کرونا ترجیح می‌دهند پول نقد رد و بدل نکنند. از این رو به پرداخت‌های آنلاینی که از طریق اپلیکیشن‌های کیف پول انجام می‌شود گرایش پیدا کرده‌اند.

   وی با اشاره به ظرفیت رشد بیشتر در این زمینه تصریح کرد: بسترهای بسیار خوبی برای توسعه خدمات نوین پرداخت خرد شهروندی وجود دارد.

   مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران با تأکید بر هم‌افزایی از طریق همکاری میان کلان‌شهرهای کشور خاطرنشان کرد: در راستای تعامل و همکاری میان شهرداری‌های نقاط مختلف کشور، کمیسیون مشترک کلان‌شهرها به صورت ماهانه جلسه دارد و تبادل تجربیات از این طریق صورت می‌گیرد. امیدوارم تعاملاتی میان زیرساخت «کیان» که توسط سازمان فاوا شهرداری مشهد طراحی شده و پروژه «شهرپی» که در تهران ایجاد شده است داشته باشیم.

    

   همگرایی یکی از ثمرات دیجیتالی شدن است

   بر اساس این گزارش ؛  عضو هیات مدیره گروه داده‌پردازی پارسیان نیز در حاشیه بازدید از غرفه سازمان فاوا مشهد در گفت و گو با خبرنگار ما، با اشاره به ملزومات توسعه‌یافتگی جوامع در عصر حاضر بر  ظرفیت بالای خدمات مالی برای دیجیتالی شدن تأکید کرد.

    مظفر پوررنجبر گفت: خدمات مالی همچون کارگزاری و امور بانکی، بیمه و سایر خدمات در این حوزه می‌تواند به طور کامل دیجیتالی شود. در عصر حاضر شاهد دیجیتالی شدن امور هستیم که یکی از نمونه‌های آن همین مبادلات مالی است. باید توجه داشت که مشکلات ناشی از عدم دیجیتالی شدن در فرایند توسعه نمایان می‌شود.

   مدیرعامل اسبق شرکت مخابرات ایران افزود: در نتیجه دیجیتال شدن امور می‌بینیم که هم‌گرایی خوبی بین خدمات به وجود می‌آید و پایه این نتایج نیز حوزه ICT است. در واقع همگرایی یکی از ثمرات دیجیتالی شدن به شمار می‌رود.

   وی با تشریح پیشینه فناوری‌ها در این خصوص گفت: در این حوزه ابتدا connectivity و اتصال به وجود آمد و در حوزه داده و پهنای باند رشد کرد. از این رو امکان ارتباط اشیا با یکدیگر میسر شد و در نتیجه مفهوم دیجیتالی شدن شکل گرفت.

   پوررنجبر با تأکید بر اهمیت توسعه و کاربردی کردن فناوری‌های موجود در این زمینه اذعان کرد: پیشران‌هایی در این عرصه وجود داشته‌اند که رشد کرده‌اند؛ مانند بلاکچین که در مدل‌های ریاضی پیش از این نیز وجود داشته، اما اکنون رشد کرده و وارد کسب و کار شده است. فناوری‌های دیگری همچون VR، AR، AI و CLOUD نیز از این دست محسوب می‌شود.

   وی با اشاره به تحولات این حوزه در دوره معاصر تصریح کرد: پیام انقلاب صنعتی چهارم این است که پیشران‌ها نقشه توسعه‌ای ندارند بلکه در تمام زمینه‌ها دارای نقش تحولی هستند و ماهیت امور را تغییر می‌دهند. ماهیت پول امروزه خیلی سریع در حال تغییر است. اسکناس از بین رفت و تبدیل به کارت شد و کارت نیز جای خود را به فناوری‌های مبتنی بر گوشی هوشمند می‌دهد.

   عضو هیئت‌مدیره داده‌پردازی پارسیان خاطرنشان کرد: هر خدمتی یک تولیدکننده و یک مصرف‌کننده دارد. در گذشته لازم بود ارباب رجوع برای دریافت خدمت به محل مشخصی مراجعه کند؛ اما اکنون پلتفرم‌هایی به وجود آمده که خدمت را در جایی که مصرف‌کننده نیاز دارد، ارائه می‌دهد. در شرایط ایده‌آل باید در هر مکان و زمان مورد درخواست مصرف‌کننده، خدمات قابل ارائه باشند؛ این امری است که از خواص انقلاب صنعتی چهارم به شمار می‌رود و قطعاً در آینده اتفاق خواهد افتاد. این تحول در حوزه مالی بسیار سریع رخ می‌دهد؛ چرا که ظرفیت بالایی در این خصوص دارد.

    

   شرکت‌های پرداخت به زیرساخت «کیان» نیاز دارند

   همچنین  مدیرعامل گروه بهسازان فردا که از این‌نمایشگاه بازدید می‌کرد  در گفت‌وگو با خبرنگار سازمان فاوا مستقر در نمایشگاه، با اشاره به گسترش کاربرد گوشی‌های هوشمند، از ضریب نفوذ بیش از 90 درصدی موبایل در دنیا خبر داد.

    علی حکیم‌جوادی اظهار کرد: استفاده عموم مردم از موبایل هر روزه بیشتر می‌شود و کاربرد آن به سرعت گسترش پیدا می‌کند. بهویژه با توجه به شرایطی که در ارتباط با شیوع ویروس کووید-19 ایجاد شده، کاربرد گوشی‌های هوشمند به مراتب بیشتر شده است.

   رئیس اسبق  سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به ایجاد زیرساخت هم‌پذیرندگی کیف پول‌های موبایلی ایران با نام «کیان» توسط سازمان فاوا شهرداری مشهد گفت: کار خوبی در خصوص زیرساخت «کیان» انجام شده و شرکت‌های پرداخت در حال حاضر به چنین زیرساختی نیاز دارند. زیرساخت «کیان» با همکاری شرکت‌های راهبری کیف پول می‌توانند کنسرسیوم‌هایی را تشکیل دهند و از امکانات آن برای تسویه مبادلات مالی استفاده کنند‌.

   معاون سابق وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تأکید بر نقش مهم این ابزارها در دوره حاضر تصریح کرد: چنین فناوری‌هایی می‌توانند به عنوان پیشران‌هایی در جهت استفاده از ابزارهای هوشمند عمل کنند؛ چراکه می‌تواند از مراجعات حضوری برای امور مختلف پیشگیری کند و از این رو ایجاد چنین زیرساخت‌هایی اهمیت دارد.

   مدیرعامل گروه بهسازان فردا با اشاره به رشد بیشتر این حوزه در آینده نزدیک افزود: ترند تکنولوژی نشان می‌دهد که با آمدن نسل‌های جدیدتر موبایل، روز به روز تسهیلات قابل ارائه از این طریق بیشتر می‌شود. پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که در آینده‌ای نه چندان دور و حتی در سال 2021 میلادی، بخش عمده‌ای از تراکنش‌ها و سرویس‌های بانکی از طریق موبایل ارائه خواهد شد.

    

    

   تعداد بازدید: 173
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   1 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
مجموع بازدیدها : 7,185,033
تعداد بازدید امروز : 457
تعداد بازدید دیروز : 1,001
آخرین به روزرسانی : 07:46  1400/09/16
آدرس :

بلوار معلم- نبش معلم یک

تلفن :05131296464
فاکس :05136090502
رایانامه :fava@mashhad.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد انجام میگردد