تماس با ماصفحه اصلی
سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد
   
  • بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 163
   کد: 206875
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۰۸/۰۵
   در راستای شفافیت بیشتر در عملکرد مالی شهرداری و درسامانه فاش رقم خورد؛

   «داشبورد بودجه برای عموم شهروندان» راه‌اندازی شد

   شاید تصور آن سخت باشد که در کلان‌شهری همچون مشهد با چندین میلیون نفر جمعیت و موقعیت و مسئولیت خاص آن در میزبانی از زائران میلیونی، مدیریت شهری با وجود ساختار اداری وسیع و شرح وظایف گسترده، چگونه می‌تواند در هر لحظه تصویر شفاف، دقیق و گویایی از سازوکار مالی و پروژه‌های فعلی یا قبلی را، نه فقط در چارچوب سازمانی، بلکه برای عموم شهروندان ارائه دهد.
   «داشبورد بودجه برای عموم شهروندان» راه‌اندازی شد

   اما بی‌شک یکی از راهکارهایی که برای ایجاد شفافیت و همچنین جلب اعتماد عمومی برای بهره‌مندی از مشارکت شهروندان وجود دارد، ایجاد چنین فضای بدون ابهامی برای دسترسی عمومی به داده‌های مالی و عملکردی مدیریت شهری است؛ امری که در معدود نقاطی از جهان به اجرا درآمده و اکنون برای نخستین بار در کشور با عنوان «داشبورد بودجه برای عموم شهروندان» توسط سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد پیاده‌سازی شده است.

   مدیرکل برنامه بودجه و ارزیابی عملکرد شهرداری مشهد در خصوص اهمیت و کارکرد این سامانه در خصوص ایجاد شفافیت در زمینه مالی و اداری می‌گوید: شفافیت مفهومی سیال و انعطاف‌پذیر است. شفافیت در شهرداری به این معنی است که شهروندان قادر باشند کارکردهای این مفهوم را درک کرده و به دقت بدانند که مسئولان شهرشان چه می‌کنند. شفافیت حمایت از عدالت و نفع عمومی است.

   جمال حسن بارانی در زمینه تاثیرات چنین شفافیتی در رابطه میان شهروندان و مدیریت شهری می‌افزاید: زمانی که شهروندان می‌دانند شهرداری آنها چه می‌کند، اطمینان پیدا می‌کنند که تصمیمات مدیریت شهری برای همه افراد به طور یکسان عمل کرده و از شرایط اجتماعی و رفاهی هر فرد حمایت می‌کند. شفافیت مسئولان را همواره جوابگو و مسئول نگاه می‌دارد، موجب احساس مشترک اجتماعی می شود و فرصت‌های جدیدی را برای مسئولیت‌پذیری، پاسخگویی و اعتماد به وجود می آورد. ایجاد سامانه های هوشمند با توجه به گسترش ارتباطات الکترونیکی گامی مهم در ایجاد شفافیت و دسترسی آسان و همگانی را فراهم می کند.

   وی تجربیات کلان‌شهرهای جهان در زمینه چنین سامانه‌هایی را مؤید این امر می‌داند و تصریح می‌کند: تقریبا به جرئت می‌توان گفت در سراسر دنیا یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های هر حکومت محلی ارائه اطلاعات شفاف به شهروندان و ذینفعان است تا از این طریق علاوه بر جلب اعتماد ایشان از مشارکت شهروندان در مدیریت شهری کمال استفاده را ببرند. به نظر می‌رسد که این موضوع برای اولین بار در کشور و در سطح شهرداری‌ها اتفاق افتاده و شهرداری مشهد در این خصوص پیشگام است. قطعا یکی از گام‌های اولیه در مسیر ایجاد این‌گونه داشبورد‌ها استفاده از تجربیات سایر کشورها و کلان‌شهرها در این زمینه بوده است. به طور مثال شهر سیدنی استرالیا و لوس‌انجلس در آمریکا و سئول در کره جنوبی نمونه‌های موردی بوده‌اند که از تجربیات آن‌ها استفاده شده است.

   مدیرکل برنامه بودجه و ارزیابی عملکرد شهرداری مشهد با تاکید بر توسعه روند شفاف‌سازی از طریق چنین سامانه‌هایی برای گسترش تعامل میان مدیریت شهری و شهروندان یادآور می‌شود: تبادل اطلاعات باز و شفاف میان شهروندان و شهرداری دو وجه مهم و اساسی دارد: اول پاسخگویی مشترک کلیه حوزه‌های شهرداری به شهروندان و ذینفعان و دوم لزوم پرسشگری و مشارکت شهروندان در مدیریت شهری . ایجاد احساس مشترک اجتماعی یعنی ایجاد حس مشترک مسئولیت بین مدیران شهری و شهروندان. هرچه مدیریت شهری با مردم، روراست‌تر و شفاف تر حرف بزند و واقعیت‌های شهری و تصمیمات مدیریت شهری را که بر زندگی آن‌ها تاثیرگذار است بیان کند، حس مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی مدیریت شهری و اعتماد عمومی افزایش پیدا خواهد کرد.

   مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری مشهد نیز در این خصوص می‌گوید: «داشبورد بودجه برای عموم شهروندان» با هدف ایجاد شفافیت بیشتر در زمینه عملکرد مالی شهرداری و به سفارش اداره کل برنامه بودجه و ارزیابی عملکرد ایجاد شده است که گام اساسی دیگری در راستای ایجاد فضای شفاف در شهرداری مشهد و بهویژه فرایندهای مالی است که نه تنها در کشور برای نخستین بار اتفاق می‌افتد، بلکه می‌توان گفت در این سطح، معدودی از کشورهای پیشرفته این سیستم را پیاده‌سازی کرده‌اند.

   محمدجواد رجائیان در این‌باره می‌افزاید: هرساله شهرداری میلیاردها ریال بودجه در زمینه‌های مختلف اختصاص داده و هزینه می‌کند و شهروندان این حق را دارند که بدانند شهرداری پول آن‌ها را چگونه جمع‌آوری و به چه نحوی مصرف می‌کند. از این رو سازمان فاوا شهرداری مشهد با توجه به نیازهای مطروحه از واحدهای مختلف، اقدام به تولید داشبوردی کامل درخصوص بودجه نموده تا علاوه بر پاسخگویی به نیازهای تمامی مدیران و دستگاه های نظارتی، فضای شفاف را برای نظارت عمومی شهروندان فراهم کند.

   وی با اشاره به اطلاعات ارائه شده در سامانه «داشبورد بودجه برای عموم شهروندان» تصریح می‌کند: اطلاعات کامل بودجه‌ای شهرداری مشهد به تفکیک، از سال 1395 تا سال جاری در این سامانه قرار گرفته است و تغییرات بودجه 99 نیز هر 24 ساعت در آن بِروز می‌شود. حجم بسیار بالایی از داده‌ها در این سامانه گردآوری و به تفکیک ارائه شده است که با این وجود، به گونه‌ای طراحی شده که سرعت بالا در عملکرد، رابط کاربری آسان و قابلیت جستجو به تفکیک در بخش‌های مختلف را در خود دارد که نیازمند دقت و کیفیت بالا در ویژگی‌های نرم‌افزاری آن بوده است.

   رجائیان با تأکید بر لزوم پیاده‌سازی سامانه «داشبورد بودجه برای عموم شهروندان» می‌گوید: شفافیت بودجه‌ای از مرحله تدوین بودجه، آغاز و تا مرحله ارائه بودجه برای تصویب و انتشار گزارش‌های اجرای بودجه ادامه دارد. تاریکی در هر کدام از این مراحل می‌تواند ضعف در شفافیت بودجه به شمار رود. در دسترس بودن داده‌های بودجه‌ای برای ملاحظه عموم و مشارکت عمومی در تدوین و نظارت بر اجرای بودجه، از معیارهای دیگر شفافیت بودجه به شمار می‌رود. از این رو انتشار گزارش به شکل قابل فهم برای مردم یا شهروندان یکی از معیارهای ارزیابی شفافیت بودجه است که با راه‌اندازی این سامانه محقق می‌شود.

   مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری مشهد همچنین به ملاحظات طراحی این سامانه برای استفاده عمومی اشاره می‌کند و می‌افزاید: پس از ورود به این سامانه، کاربر می‌تواند از دو طریق به مشاهده کلیات و جزئیات بودجه شهرداری بپردازد؛ به گونه‌ای که داده‌های موجود، بر اساس بودجه کل شهرداری و نیز بودجه به تفکیک بهره‌بردار تقسیم‌بندی و ارائه شده است.  امکان بررسی مقایسه‌ای یک موضوع نیز در سطوح مختلف بودجه‌ای بین سال‌های مختلف فراهم شده است. همچنین می‌توان محل انجام و ارائه خدمات پروژه‌های شهرداری را بر روی نقشه شهر مشاهده کرد.

   رجائیان بر جامعیت سامانه «داشبورد بودجه برای عموم شهروندان» تاکید داشته و آن را چنین تشریح می‌کند: تمام شش سطح بودجه‌ای برای هر یک از موارد و پروژ‌ها در این سامانه مشخص شده و امکان اشتراک‌گذاری هر قسمت به صورت جداگانه در طراحی آن در نظر گرفته شده است.

   با ایجاد سامانه «داشبورد بودجه برای عموم شهروندان» که از طریق سامانه فاش در اختیار شهروندان قرار گرفته است، گام اساسی دیگری برای ایجاد شفافیت در شهرداری مشهد برداشته شده است تا بستر تعامل شهروندان و مدیریت شهری تقویت شده و با توسعه نظارت همگانی، سلامت و کارایی عملکرد شهرداری ارتقا یابد.

    

   تعداد بازدید: 163
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
مجموع بازدیدها : 7,272,254
تعداد بازدید امروز : 398
تعداد بازدید دیروز : 1,751
آخرین به روزرسانی : 11:51  1400/10/28
آدرس :

بلوار معلم- نبش معلم یک

تلفن :05131296464
فاکس :05136090502
رایانامه :fava@mashhad.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد انجام میگردد