تماس با ماصفحه اصلی
سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد
   
  • بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 171
   کد: 205076
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
   رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر مشهد:

   تحقق شعار «شهر هوشمند» رضایت عمومی را در پی خواهد داشت

   رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر مشهد با تاکید بر این که سازمان فاوا از بخش‌های اثرگذار شهرداری به شمار می‌رود، نقش آن را در تحقق مفهوم «شهر هوشمند» به عنوان یکی از شعارهای اساسی مدیریت شهری در دوره اخیر بی‌بدیل برشمرد.

   تحقق شعار «شهر هوشمند» رضایت عمومی را در پی خواهد داشت

   به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد، محمدهادی مهدی‌نیا طی گفتگویی در این خصوص افزود: «شهر هوشمند» که یک مفهوم نوین جهانی است از ابتدای کار پنجمین دوره شورای اسلامی شهر به عنوان یک شعار اصلی انتخاب شد و سازمان فاوا نیز طی سه سال گذشته کارهای موثر و مفیدی در این زمینه صورت داده و اقداماتی نیز در دست انجام است که انشاءا... تا پایان این دوره به نتیجه می‌رسد و شهروندان ثمرات آن را خواهند دید.

   وی با اشاره به یکی از پروژه‌های شاخص این سازمان گفت: تهیه نقشه سه‌بعدی مشهد از جمله طرح‌هایی است که بر اساس مصوبه شورای شهر در خصوص تهیه نقشه سه‌بعدی دو منطقه ثامن و توس به صورت پایلوت، با همت همکاران سازمان فاوا به کل شهر تسری پیدا کرد و امروز با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های نوین تصویربرداری هوایی با پهپاد و آنالیز آن، اطلاعات لازم جمع‌آوری شده و در چند ماه آینده این نقشه سه‌بعدی آماده خواهد شد که می‌تواند به مدیریت شهری کمک شایانی کند.

   عضو کمیسیون برنامه و بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد، بر اهمیت هوشمندسازی در حوزه شهرسازی تاکید کرد و افزود: در زمینه شهرسازی ما پیش از این، هیئت‌های فنی و پارکینگ را داشتیم که ماهیت عملکرد آنها بر مبنای تصمیم‌گیری‌های شخصی بود. بر اساس دو طرحی که در شورای شهر به تصویب رسید، این دو موضوع ساماندهی شد و مقررات و ضوابط آن بر مبنای داده‌های علمی تعیین شد که در قالب شیوه‌نامه نحوه پاسخگویی هیئت‌های فنی تحت عنوان کمیته‌های فنی و شهرسازی و نیز ضوابط هیئت‌های پارکینگ ارائه شد.

   مهدی‌نیا در این خصوص تصریح کرد: اکنون مقرر شده است که این دو مورد به صورت الکترونیکی و با استفاده از فناوری شبیه‌سازی در سامانه یکپارچه شهرسازی بارگذاری شود و شاهد این باشیم که پرونده‌ها حتی‌المقدور به شکل الکترونیکی پاسخگویی شوند. بدین طریق که ضوابط مربوطه مطابق شیوه‌نامه، روی سیستم یکپارچه شهرسازی قرار گیرد و دیگر نیازی به تشکیل جلسه کمیته فنی برای پاسخگویی به شهروندان نباشد. در نتیجه بیش از 80 درصد پرونده‌ها با استفاده از سامانه یکپارچه شهرسازی و امکانات نرم‌افزاری که در نتیجه زحمات سازمان فاوا شهرداری فراهم شده است قابلیت پاسخگویی خواهد داشت.

   وی در همین زمینه افزود: در حوزه مسائل مربوط به پارکینگ نیز سازمان فاوا با استفاده از قابلیت‌های یک شرکت دانش‌بنیان متشکل از اساتید و پژوهشگران دانشگاه فردوسی مشهد، ضوابط مربوطه را در قالب یک نرم‌افزار شبیه‌سازی گنجانده است که می‌تواند فایل کامپیوتری نقشه را از متقاضی دریافت کرده و بدون دخالت انسانی آن را تحلیل کند و جانمایی پارک اتومبیل را انجام دهد.

   مهدی‌نیا در خصوص نتایج چنین اقداماتی گفت: بهره‌گیری از این امکانات جدید و کاربرد فناوری‌های نوین نرم‌افزاری در مدیریت شهری، تا حد زیاد بروکراسی اداری را در زمینه پروانه و پایان‌کار ساختمان کاهش خواهد داد و از طرف دیگر با حذف عوامل انسانی، سلامت اداری را بالا خواهد برد. همچنین سرمایه اجتماعی ما را در میان شهروندان افزایش خواهد داد.

    

   تعداد بازدید: 171
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
مجموع بازدیدها : 7,185,137
تعداد بازدید امروز : 561
تعداد بازدید دیروز : 1,001
آخرین به روزرسانی : 12:26  1400/09/16
آدرس :

بلوار معلم- نبش معلم یک

تلفن :05131296464
فاکس :05136090502
رایانامه :fava@mashhad.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد انجام میگردد