تماس با ماصفحه اصلی
سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد
   
  • بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 138
   کد: 202730
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
   مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری مشهد خبر داد؛

   پایش تصویری تخلفات ساخت‌وساز در حریم شهر با پهپاد

   برای نخستین‌بار، پایش تصویری حریم شهر مشهد با هدف پیشگیری از تخلفات در حوزه ساخت‌وساز با استفاده از پهپاد صورت گرفت.

   پایش تصویری تخلفات ساخت‌وساز در حریم شهر با پهپاد

   به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد، محمدجواد رجائیان با اعلام این خبر گفت: حریم شهر مشهد محدوده‌ای با مساحت بسیار زیاد است که در مرحله نخست این طرح، یک هزار و ۱۷۲ هکتار از آن به صورت پایلوت مورد پایش تصویری با روش‌های مدرن قرار گرفته است.

   مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد افزود: بهره‌گیری از پهپاد و نرم‌افزار‌های تخصصی در این زمینه، با هدف کاهش صرف زمان و هزینه برای نظارت بر حریم شهر، توسط سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد صورت گرفته و پیشگیری از تخلفات در زمینه تغییر کاربری اراضی و ساخت و ساز غیرمجاز از طریق این فناوری با سرعت و سهولت بیشتری صورت می‌گیرد.

   وی تصریح کرد: تصویربرداری هوایی محدوده مورد نظر توسط پهپاد با وضوح بالا، در 12 مرحله با فواصل 5 روزه انجام شده است و آنالیز هوشمند تصاویر با استفاده از نرم‌افزارهای تخصصی در این زمینه، تغییرات انجام شده بهویژه تخلفات ساخت و ساز در این اراضی را مشخص می‌کند. به عنوان مثال تشخیص هوشمند دیوارهای احداث شده با مقایسه تصاویر دوره‌های مختلف زمانی از این طریق امکان‌پذیر است.

   رجائیان افزود: پیش از این، فرایند نظارت در این زمینه با گشت‌زنی خودروهای پلیس ساختمان انجام می‌شد که فرایندی زمان‌بر بود. اما استفاده از روش جدید، مزایایی همچون صرف وقت و هزینه کمتر، کاهش مفاسد اداری احتمالی و افزایش دقت را در پی دارد.

   وی با اشاره به جزئیات اجرای این روش گفت: در این طرح، محدوده مورد نظر در فواصل زمانی مختلف توسط پهپاد اسکن می‌شود و سپس مورد پردازش و مقایسه قرار می‌گیرد. در صورت مشاهده تخلف در حوزه ساخت و ساز و تغییر کاربری، تصاویر به پلیس ساختمان ارسال شده و آنها با حضور در محل، موضوع را مورد بررسی و پیگیری قرار می‌دهند. همچنین از طریق سامانه SDI سازمان‌های متولی می‌توانند به این اطلاعات دسترسی پیدا کنند. در این سامانه می‌توان انواع مختلف تغییرات صورت‌گرفته را به تفکیک زمان و نوع تغییرات، مشاهده کرد.

   رجائیان با تاکید بر اهمیت استفاده از فناوری‌های هوشمند در مدیریت شهری افزود: با استفاده از شیوه‌های مدرن نظارت و پایش تصویری حریم شهر، نیازی به گشت‌زنی پلیس ساختمان در کل محدوده نیست. همچنین تاریخچه جامعی از تغییرات در حریم شهر ثبت می‌شود که برای بررسی‌های بعدی مفید خواهد بود.

    

   تعداد بازدید: 138
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
مجموع بازدیدها : 7,185,209
تعداد بازدید امروز : 633
تعداد بازدید دیروز : 1,001
آخرین به روزرسانی : 12:56  1400/09/16
آدرس :

بلوار معلم- نبش معلم یک

تلفن :05131296464
فاکس :05136090502
رایانامه :fava@mashhad.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد انجام میگردد