تماس با ماصفحه اصلی
سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد
   
  • بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 188
   کد: 195606
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۰۱/۲۸
   مشهد چگونه دوران اپیدمی کرونا را طی می‌کند؟

   جهادگران الکترونیک شهر، روسفیدان مدیریت شهری

   هنوز در خیابان زورمان به کرونا نمی‌رسد. پس بهتر است زمین بازی را عوض کنیم؛ همان‌طور که کره جنوبی تحسین دیگر ملت‌ها را برانگیخت و برگ برنده‌اش هوشمندسازی فرایندهای زندگی شهروندانش بود. شهرهای هوشمند نه تنها در شرایط عادی زندگی، بلکه در چنین بحران‌هایی نیز یک گام از سایرین جلوترند و کیفیت بالاتری را برای زندگی شهروندان فراهم می‌کنند.
   جهادگران الکترونیک شهر، روسفیدان مدیریت شهری

    

   مبارزه در جبهه‌ای دیگر!

   عکس‌هایی را که این روزها از خیابان‌های شهرهای مختلف دنیا می‌بینیم، تا چند ماه پیش فقط می‌شد در فیلم‌های آخر‌الزمانی دید؛ سکوت و خلوتیِ  وهم‌انگیز شلوغ‌ترین مکان‌های دنیا از ترس دشمنی که به چشم نمی‌بینیم!

   اینطور که برمی‌آید چاره‌ای جز پذیرش این واقعیت نداریم که در کنار سایر هفت میلیارد جمعیت جهان، در میانه بحرانی کم‌سابقه در تاریخ بشر هستیم، اما با یک تفاوت!

   از طاعون گرفته تا آنفلوانزای اسپانیایی، همگی در دوره‌ای رخ دادند که هنوز تنها راه مقابله با چنین همه‌گیری‌های جهانی، جستجو برای یک دارو بود که البته نتیجه‌ای تأسف‌بار داشت. اما آیا در قرن بیست و یکم نباید لااقل کمی هوشمندتر از گذشته باشیم؟ آیا انتظار زمانی نامعلوم برای کشف دارو و واکسن تنها کاری است که می‌توانیم انجام دهیم؟ به نظر می‌رسد این بار لازم است در جبهه دیگری با این ویروسِ همچنان ناشناخته مبارزه کنیم؛ کمی هوشمندانه‌تر از قبل ...

    میدان بازی را عوض کنیم

   شکی نیست که لااقل هنوز در خیابان زورمان به کرونا نمی‌رسد. پس بهتر است زمین بازی را عوض کنیم؛ همان‌طور که کره جنوبی تحسین دیگر ملت‌ها را برانگیخت و برگ برنده‌اش هوشمندسازی فرایندهای زندگی شهروندانش بود. شهرهای هوشمند نه تنها در شرایط عادی زندگی، بلکه در چنین بحران‌هایی نیز یک گام از سایرین جلوترند و کیفیت بالاتری را برای زندگی شهروندان فراهم می‌کنند.

   اکنون باید دید مشهد به عنوان شهری که پیشگام هوشمندسازی خدمات شهری در کشور بوده و در بسیاری از حوزه‌ها گوی سبقت را از پایتخت نیز ربوده، در این روزها چه کرده است؟

   پیش از این نیز بسیاری از فرایندها و خدمات شهرداری همچون استعلامات و امور شهرسازی، حمل و نقل و ... الکترونیکی شده و از طریق پایگاه‌های اینترنتی e.mashhad.ir و mobile.mashhad.ir در اختیار شهروندان قرار گرفته بود. اما این روزها که برای در امان ماندن از کرونا، نیازمند کاهش تردد در اماکن عمومی هستیم، ارائه الکترونیک خدمات بیش از هر زمان دیگری به کار می‌آید؛ چراکه خانه از هر جای دیگری امن‌تر است.

    

   تجربه زندگی در یک شهر الکترونیک

   وقتی در سال 98 نخستین شهرداری الکترونیک کشور در منطقه 12  و سپس در منطقه 8 مشهد آغاز به کار کرد، به مزایایی همچون عدم نیاز به صرف زمان برای رفت و آمد و تسریع و تسهیل ارائه خدمات در شهرداری‌های الکترونیک اشاره می‌شد؛ اما کسی تصور نمی‌کرد که خدمات غیرحضوری در روزهایی همچون بحران کرونا چقدر به کار می‌آید. از این رو روند الکترونیک کردن مناطق شهرداری مشهد، پس از آغاز این اپیدمی سرعت بیشتری گرفت؛ به گونه‌ای که طی روزهای گذشته شهرداری مناطق یک و 10 و 11 نیز الکترونیک شده است. طبق برنامه سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد، تا پایان سال جاری تمام مناطق شهرداری مشهد الکترونیک خواهند شد و از این حیث نخستین شهر در کشور خواهد بود که ارائه خدمات در تمام مناطق مختلف شهری به شهروندان به صورت غیرحضوری و با سرعت و کیفیت بالاتر انجام می‌شود.

   از موبایل خود غافل نشوید!

   در روزهایی که بیش از نیمی از مردم دنیا برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا در قرنطینه‌اند، بهتر است از خانه خارج نشویم و یا مدت حضور در محیط بیرون را به حداقل برسانیم و تماس خود را با سطوح و اجسام کاهش دهیم. از این رو هوشمندانه‌تر است اگر از امکاناتی که از طریق تلفن همراه در دسترس ماست بیشتر استفاده کنیم. اپلیکیشن‌های موبایلی همچون «نقشه همراه مشهد» و «شهر من» این روزها بیشتر به کار می‌آید. توزیع ماسک از طریق اپلیکیشن «شهر من» در کنار سایر امکانات آن به عنوان یک اپیکیشن جامع شهروندی، بسیاری از امور روزمره ما را آسان‌تر می‌کند. همچنین جانمایی مراکز درمانی ویژه کرونا، داروخانه‌ها و سایر اماکن مربوطه، در کنار اطلاعات جامعی از مسیرها و اماکن شهری، بر روی «نقشه همراه مشهد» می‌تواند راه ما را کوتاه‌تر کند. اشتراک اطلاعات این نقشه و همچنین داه‌های سامانه sdi شهرداری مشهد، با نهادهایی همچون دانشگاه علوم پزشکی، سبب شده تا با تحلیل و آنالیز نواحی مختلف جمعیتی شهر و شناسایی مناطق پرخطر، اقدامات موثری برای پیشگیری از شیوع این بیماری برداشته شود.

    دست در جیب خود نکنید !

   کاهش زمینه استفاده از پرداخت‌های نقدی و تماسی، موضوع مهم دیگری است که نباید از آن غافل شد. استفاده از پول نقد و حتی کارت بانکی، این روزها یکی از راه‌های انتقال ویروس به شمار می‌رود. اپلیکیشن پرداخت «تاپ» یکی از راه‌هایی است که شهرداری مشهد پیش پای شهروندان گذاشته تا نه تنها از پول نقد، بلکه از «من‌کارت» نیز بی‌نیاز باشند. پرداخت بهای خدمات تاکسی، اتوبوس و قطار شهری از این طریق، نه تنها ساده‌ترین روش، بلکه مطمئن‌ترین راه برای کاهش تماس با اشیای آلوده احتمالی است؛ چرا که تنها با استفاده از گوشی همراه و اسکن یک کیو آر کد صورت می‌گیرد. علاوه بر این، اپلیکیشن «کیپاد» نیز برای پرداخت کرایه قطار شهری و خطوط BRT قابل استفاده است و طبق برنامه سازمان فاوا شهرداری مشهد، در آینده امکان استفاده از سایر کیف پول‌ها بر روی این بستر نیز فراهم می‌شود.

   در شرایط فعلی ممکن است نهادهای ذی‌ربط تحت شرایطی، ناچار به اعمال‌ محدودیت تردد اتومبیل‌ها از درِ منازل، برای کاهش تردد شهروندان شوند. به همین دلیل امکان دریافت مجوز تردد به صورت الکترونیکی در شرایط مذکور فراهم شده تا اشخاص و نهادهایی که برای ارائه خدمات به شهروندان هستند بتوانند به دور از کاغذبازی‌های مرسوم، این مجوز را دریافت کنند.

    

   دورکاری‌ها چگونه انجام می‌گیرد؟

   در وضعیت یک اپیدمی ویروسی مسری، کاهش حضور افراد در محیط‌های عمومی، زنجیره انتقال بیماری را محدود می‌کند و دقیقا در همین روزهاست که دورکاری مشاغل مختلف، نه موضوعی لوکس، بلکه واجب می‌شود. سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد نیز در ادامه برنامه‌های خود برای هوشمندسازی مشهد و نیز تمهیدات ویژه این روزها، زیرساخت‌های ارتباطی و امکان دورکاری برای تمامی پرسنل شهرداری مشهد را فراهم کرده است.

   انتقال تماس شماره تلفن‌های شبکه (voip) بر روی تلفن‌های شخصی پرسنل شهرداری از اقداماتی بوده که در این زمینه انجام شده تا امکان ارائه خدمات از منزل توسط پرسنل وجود داشته باشد.

   همچنین امکان ارتباط کارکنان کلیه بخش‌های شهرداری با یکدیگر که پیش از این از طریق سامانه lync در درون شهرداری صورت می‌گرفت، اینک با استفاده از تلفن همراه و سیستم pc کارکنان از منزل نیز در دسترس است تا در فرایند انجام امور خللی ایجاد نشود. همچنین امکان تشکیل ویدئوکنفرانس و جلسه مجازی نیز از این را وجود دارد.

   در کنار سیستم اتوماسیون اداری شهرداری که پیش از این نیز به شیوه دورکاری در دسترس بود، هم‌اکنون امکان دسترسی به تعدادی از سامانه‌های دیگر همچون سامانه‌های مالی از راه دور نیز به وجود آمده تا در صورت لزوم، کارشناسان مربوطه بتوانند از منزل نیز امور را پیگیری کنند. تأمین امکانات سخت‌افزاری و تقویت زیرساخت شبکه‌ اختصاصی و مناسب (VPN)، به میزان 896 مورد نیز در همین راستا صورت گرفت تا امکان دسترسی پرسنل از منزل به سیستم خود و سامانه‌های موجود در آن در شهرداری فراهم گردد. حدود 7 هزار نفر از کارکنان و تعدادی ازپیمانکاران شهرداری نیز از سیستم اتوماسیون اداری و سامانه‌های گوناگون شهرداری استفاده کرده‌اند.

    در تعطیل‌ترین روز مشهد چه خبر بود؟

   بی‌جهت نیست که هرساله یکی از فهرست‌های بین‌المللی که در مورد شهرها منتشر می‌شود، لیست هوشمندترین شهرهای دنیاست؛ چراکه ارتباطی مستقیم با کیفیت زندگی شهروندان دارد و ارزش آن در دوران چنین بحران‌هایی بیشتر مشخص می‌شود. اقداماتی که در سال‌های اخیر برای هوشمندسازی مشهد صورت گرفت و این شهر را به عنوان پیشتاز و الگوی شهر هوشمند در کشور تبدیل کرد، هم‌اکنون با عکس‌العمل بهموقع نسبت به شرایط موجود سرعت گرفته، گسترش یافته و با چابکی بیشتری توسعه می‌یابد.

   یکی از ارکان یک شهر هوشمند سامانه‌های داده‌های شهری است که در همه شهرهای هوشمند جهان مورد توجه ویژه قرار دارد. «نقشه همراه مشهد» و «سامانه SDI » که توسط سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد شکل یافته و همچنان در حال تکمیل است که به برخی نمونه‌های آن در تحلیل جمعیتی مبتلایان به کرونا اشاره شد.

   اما کار این سازمان در تعطیل‌ترین روز سال‌های اخیر هم تعطیل نشد. 13 فروردین امسال با ممنوعیت تردد وسایل نقلیه از درِ منازل، یکی از خلوت‌ترین روزهای شهر را شاهد بودیم و سازمان فاوا نیز از این فرصت استفاده کرد تا تهیه تصاویر جدید پانوراما از مناطق مختلف شهر و بروزرسانی سامانه SDI را آغاز کند.

    

   تعداد بازدید: 188
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
مجموع بازدیدها : 7,272,233
تعداد بازدید امروز : 377
تعداد بازدید دیروز : 1,751
آخرین به روزرسانی : 11:51  1400/10/28
آدرس :

بلوار معلم- نبش معلم یک

تلفن :05131296464
فاکس :05136090502
رایانامه :fava@mashhad.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد انجام میگردد