تماس با ماصفحه اصلی
سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد
   
  • بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 78
   کد: 191870
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
   سرپرست سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری همدان:

   باید به تمام ابعاد یک شهر هوشمند توجه کرد

   سرپرست سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات همدان گفت: شهر هوشمند یک واژه کلی است که باید به تمام ابعاد آن توجه کرد.
   باید به تمام ابعاد یک شهر هوشمند توجه کرد
    
   به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد، رضا عسکری گفت: این نکته را باید در نظر داشته باشیم که بسیاری از زیرساخت‌های لازم برای دستیابی به هوشمند شدن شهرها، هنوز در بسیاری از مناطق تامین نشده است.
   وی خاطر نشان کرد: شهر هوشمند شهری است که برای مدیریت دارایی‌ها و منابع شهری همه اطلاعات شهر را جمع‌آوری و تحلیل می‌کند. به عبارت دیگر با تجزیه و تحلیل اطلاعاتی از حوزه‌های حمل و نقل، ترافیک، تامین شبکه‌های اطلاع‌رسانی، جمع‌آوری زباله و سایر حوزه‌ها در یک نظام مدیریتی واحد، از قابلیت‌های هوشمند‌سازی بهره‌مند می‌شوند.
   سرپرست سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات همدان گفت: به اعتقاد من هوشمندسازی یک برنامه اصلی است که در برخی از شهرهای دنیا هم اجرا شده است و به بهبود زندگی کمک می‌کند.
   وی خاطرنشان کرد: بار مسئولیت متخصصان این حوزه، سنگین است چراکه در این مسیر باید صحیح و با هماهنگی سایر اجزای شهری به نقطه هوشمندی دست یابند.
   عسکری افزود: متاسفانه ما در شهر همدان، در حوزه هوشمندسازی تا الان به قدر کافی موفق نبوده‌ایم و دلیل آن هم عدم وجود زیرساخت‌های لازم در شهر است.
   سرپرست سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات همدان خاطرنشان کرد: یکی از اصلی‌ترین موضوعات مرتبط با این حوزه، توسعه شبکه فیبر نوری و دسترسی همه اجزای شهر به این شبکه است که در شهر ما فعلا این حوزه در فاز مطالعاتی قرار دارد. به دنبال این هستیم که با استفاده از نرم‌افزارها و سخت‌افزارهایی که وجود دارد بخش‌هایی از شهر را به صورت هوشمند در اختیار شهروندان قرار دهیم.
   وی با اشاره به اینکه شهرداری مشهد در حوزه هوشمندسازی پیش‌قدم است گفت: خوشبختانه شهرداری مشهد در این زمینه کارهای خوبی را شروع کرده و تقریبا در این موضوع پیشتاز  است.
   عسکری خاطرنشان کرد: درست است که قابلیت‌ها و پتانسیل‌های هر شهری با شهر دیگر متفاوت است اما در نهایت هدف همه ما دسترسی به یک نقطه نهایی مطلوب است.
   سرپرست سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات همدان در ارتباط با نقش استارتاپ‌ها در حوزه فناوری شهری نیز گفت: استارتاپ‌ها در حوزه هوشمندسازی شهرها می‌توانند کمک کننده باشند و به قطع، حضور آن‌ها در این حوزه می‌تواند موثر باشد و واقعیتی غیرقابل انکار است. ما در شهر همدان تدوین سند راهبردی شهرداری را با همکاری استارتاپ‌ها در دست اقدام داریم و در قالب مشاوره از این ظرفیت بهره می‌بریم.
   عسکری درباره نقش و جایگاه نمایشگاه‌های فناورانه گفت: یکی از بزرگترین مشکلاتی که ما در شهرداری‌های کشور داریم نوع نگاه مدیران ارشد به موضوع فناوری اطلاعات است که اینگونه نمایشگاه‌ها می‌توانند به دیدگاه‌های مدیران ارشد جهت داده و تغییرات مثبتی را ایجاد کند. عموما رویکرد و نگاه به حوزه فناوری جدی نیست و چون در این حوزه هزینه‌ها قابل لمس نیست اغلب آن را با پروژه‌های حوزه عمرانی مقایسه می‌کنند.
   وی گفت: پروژه‌های عمرانی بلافاصله برای شهروندان نمود پیدا می‌کند و در اصل ویترین شهرداری است. ولی در حوزه ICT هزینه‌ها زیرساختی است و در بلند مدت خود را نشان می‌دهد.
   عسکری افزود: نمایشگاه‌ها، سمینارها و همایش‌هایی که در این حوزه برگزار می‌شود اتفاق بسیار خوبی است و جایگاه ICT را در شهرها تبیین می‌کند و باعث می‌شود نظرات مدیران ارشد به این حوزه بیشتر جلب و جذب شود
   تعداد بازدید: 78
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
مجموع بازدیدها : 7,185,062
تعداد بازدید امروز : 486
تعداد بازدید دیروز : 1,001
آخرین به روزرسانی : 07:46  1400/09/16
آدرس :

بلوار معلم- نبش معلم یک

تلفن :05131296464
فاکس :05136090502
رایانامه :fava@mashhad.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد انجام میگردد