تماس با ماصفحه اصلی
سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد
   
  • بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 97
   کد: 191470
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۱۱/۰۲

   «توسعه فیبر نوری» از شاخصه‌‌های شهر هوشمند است

   مدیر عامل شرکت مخابرات خراسان رضوی گفت: ایجاد و توسعه فیبر نوری در کشور، از شاخصه‌‌های هوشمندسازی شهرها است.
   «توسعه فیبر نوری» از شاخصه‌‌های شهر هوشمند است

    

   به گزارش روابط عمومی سازمان فناروی اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد، حسن اروجی، مدیرعامل شرکت مخابرات خراسان رضوی بیان کرد: امروزه فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان یک ابزار قوی در توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی جوامع نقش دارد به عبارتی این فناوری بستر لازم را برای ایجاد شهر هوشمند با جذب زیرساخت‌ها فراهم می‌کند.

   وی افزود: حوزه‌‌های گوناگون اعم از اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و امنیتی، وظیفه‌ای در ایجاد شهر هوشمند یا دولت الکترونیک دارند که باید به آن عمل کنند. در همین زمینه ایجاد و توسعه زیرساخت‌های ارتباطی، از جمله وظایف شرکت مخابرات، زیر نظر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

   اروجی به محدودیت‌های پهنای باند کابل مسی در گذشته اشاره کرد و گفت: امروزه بیشتر ادارات، بانک‌ها، کارخانجات، هتل‌ها و... توسط مخابرات به فیبر نوری متصل شده و محدودیت پهنای باند آنها برطرف شده است.

   وی ادامه داد: پروژه‌ای تحت عنوان FTTH «fiber to the home» به منظور تقویت زیرساخت‌ها با هدف برطرف کردن مشکل پهنای باند مشترکین خانگی و تجاری در سطح شهر مشهد و سایر شهرهای استان در حال اجرا است.

   مدیر عامل شرکت مخابرات خراسان رضوی با تأکید بر اینکه این مشترکین در منازل یا واحدهای تجاری خود از فیبر نوری استفاده می‌کنند، افزود: این پروژه در خیابان‌های اصلی شهر مشهد که جنبه اداری و تجاری بیشتری دارد، در حال اجرا بوده و در شهرهای بزرگ استان خراسان رضوی مانند نیشابور، سبزوار، تربت، گناباد و قوچان نیز اجرا شده است. کارخانجات شهرک‌های صنعتی استان نیز در حال اتصال به فیبر نوری و سرویس FTTH  هستند.

   وی توسعه زیرساخت‌های تلفن همراه را یکی دیگر از شاخصه‌های شهر هوشمند دانست و بیان کرد: در حال حاضر تمامی سطح شهر مشهد و شهرهای خراسان رضوی تحت پوشش سایت‌های نسل‌های سوم و چهارم همراه اول است و در حال گسترش آن در روستاهای استان نیز هستیم.

   اروجی با تأکید بر اینکه تمامی اپراتورها در ارائه سرویس و خدمت، تحت نظارت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی فعالیت می‌کنند، ادامه داد: شرکت مخابرات در راستای رفاه حال مشترکین و دسترسی آنان به اینترنتی با سرعت خوب و قیمت مناسب، پروژه‌ جدیدی به نام «سورینو» را با هدف انتقال از بستر ADSL به بستر VDSL در حوزه توسعه زیرساخت‌ها در دست پیگیری دارد.

   وی گفت: شهر هوشمند شهری است که تمام ابعاد آن اعم از توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی هوشمند باشد؛ به عبارتی ناوگان حمل و نقل و نهادهای دولتی آن به حدی رشد کرده باشد که سرویس‌های خود را در بستری الکترونیکی ارائه دهند.

   مدیرعامل شرکت مخابرات خراسان رضوی افزود: اگر یک حوزه مانند مخابرات، زیرساخت‌های شهر هوشمند را توسعه دهد، اما سازمان‌ دیگر خدماتش را در این بستر ارائه ندهد، دستیابی به شهر هوشمند محقق نخواهد شد. بنابراین تمامی حوزه‌ها و سازمان‌ها باید خدمات‌شان را مکانیزه کرده و در بستری الکترونیک ارائه دهند.

   وی ادامه داد: در بحث ایجاد شهر هوشمند باید متولی واحدی مانند شهرداری برای یکپارچه‌سازی و ارتباط نهادهای مختلف با یکدیگر و فعالیت آنها در بستری واحد وجود داشته باشد. این نهادها نیز باید به این مدیریت واحد اعتماد کرده و اطلاعات خود را با آن به اشتراک بگذارند.

   اروجی با تأکید بر اینکه مردم کشور هوشمند و باسواد هستند، گفت: هر زمان سازمان‌ها و نهادها، سرویس الکترونیکی خوب و مطمئنی را در اختیار مردم گذاشتند، آنان از این سرویس‌ها استقبال کردند. بنابراین با توسعه زیرساخت‌ها اگر سازمان‌ها خدمات خود را در بستر الکترونیک ارائه کنند، بی‌شک آن خدمت مورد استفاده شهروندان قرار خواهد گرفت.

   وی به نقش هوشمندسازی شهرها در پیش‌بینی نیازهای شهری اشاره کرد و افزود: شرکت مخابرات زیر نظر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، زیرساخت‌های لازم و پهنای باند را در هر مکانی از کشور که احساس نیاز شود با توجه به مسئولیت اجتماعی خود توسعه می‌دهد.  

    

   تعداد بازدید: 97
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
مجموع بازدیدها : 7,185,105
تعداد بازدید امروز : 529
تعداد بازدید دیروز : 1,001
آخرین به روزرسانی : 12:26  1400/09/16
آدرس :

بلوار معلم- نبش معلم یک

تلفن :05131296464
فاکس :05136090502
رایانامه :fava@mashhad.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد انجام میگردد